Yemen'den tarihi eserlerin iadesi için yardım çağrısı

31 Temmuz 2018

Yemen'den tarihi eserlerin iadesi için yardım çağrısı

Yemen Kültür Bakanı Mervan Demac, savaş şartları sebebiyle ülkede bulunan çok sayıda tarihi eserin ülke dışına kaçırıldığını belirterek, söz konusu eserlerin iadesi için Birleşmiş Milletler (BM) ve UNESCO gibi uluslararası kuruluşlara yardım çağrısında bulundu.

Yemen'de devam eden savaş sadece insan hayatını değil aynı zamanda binlerce yıllık tarihi mirasında yok etti. Kaos ortamını fırsat bilen tarihi eser kaçakçıları ve Husilerin geçmişi binlerce yıla dayanan tarihi eserleri ülke dışına çıkararak sattığı belirtiliyor.

Yemen Kültür Bakanı Demac, yaptığı açıklamada yurt dışındaki pazarlarda dolaşan Yemen'e ait tarihi eserlerin tekrar getirtilmesi için BM ve UNESCO gibi kuruluşlardan kendileriyle daha fazla koordinasyon kurmalarını istedi.

Uluslararası tarihi eser pazarlarında dolaşan Yemenn'e ait eserlerin tekrar Yemen'e getirilmesini isteyen Demac, uluslararası kuruluşların, savaş şartları sebebiyle işleyişte sıkıntılar yaşadıklarını, bu kuruluşların hala bürokratik bir üslupla hareket ettiği ve gerekli çabayı göstermekte yetersiz kalmasından yakındı.

Geçmişi binlerce yıla dayanan tarihi eser ve el yazmaları bakımından Yemen'in zengin bir ülke olduğuna dikkat çeken Bakan Demac kimi eserlerin İsrail'e kaçırıldığını kaydetti. En eski el yazması Tevratın İsrail'e kaçırıldığını kaydeden Bakan Demac, "Bu el yazması eserler Husilerin yardımı ile İsrail'e kaçırıldı. Bu eserlerin en önemlilerinden biri olan en eski Tevrat örneğidir. Yaklaşık bir yıl önce İsrail'e kaçırıldı. Bunun dışında daha birçok tarihi eser var." dedi.