BM: Yemen'de salgın durdurulamaz hale gelebilir

30 Temmuz 2018

BM: Yemen'de salgın durdurulamaz hale gelebilir

Birleşmiş Milletler, Yemen'de Suudi Arabistan'ın Yemen'deki kanalizasyon ve su tesislerini vurmaya devam etmesi durumunda ülkede yayılan salgın hastalıkların durdurulamaz hale gelmesi konusunda uyardı.

BM Yemen İnsani İşler Koordinatörü Liz Grande yaptığı açıklamada koalisyon güçlerine bağlı savaş uçaklarını son üç günde Hudeyde kentinde kanalizasyon ve su tesislerini bombalamasının şehrin alt yapı ve su şebekesine büyük zarar verdiğini açıkladı.

 Grande, Hudeyde ve Hudeyde çevresine yönelik bombardımanlarda şebeke suyu ve kanalizasyonun tahrip edildiğini belirterek, bu durumun içme suyu başta olmak üzere sağlık hizmetleri anlamında büyük sıkıntılar oluşturduğunu aktardı.

Yemen'de başta kolera olmak üzere salgın hastalıkların hızla yayıldığına dikkat çeken Grande bu saldırıların devam etmesi durumunda ülkede salgın hastalıkların durdurulamayacak boyutlara ulaşacağı uyarısında bulundu.

Grande durumun ciddiyetini ortaya koymak amacıyla şehirdeki alt yapı ve şebeke suyun bir saldırıya dahi tahammülü kalmadığını kaydetti.