Yemen'de evlerinden edilenlerin sığınağı Marib

27 Temmuz 2018

Yemen'de evlerinden edilenlerin sığınağı Marib

Yemen'de savaş dördüncü yılına girerken yüz binlerce çatışmalardan kaçarak güvenli bölgelere akın ediyor. Marib kenti yüz binlerce kişinin adeta sığınağı oldu.

Marib kenti Yemen'de yerinden edilmiş insanların adeta akın ettiği güvenilir bir kent olarak biliniyor. Savaş öncesi 14 ilçe ve 477 köyde yaklaşık 384 bin kişinin yaşadığı Marib güvenilir olması sebebiyle bugünkü nüfusu 2 milyonu geçtiği belirtiliyor.

Aşırı nüfus artışı kentteki konut ihtiyacını doğururken ev kiralarında anormal şekilde fiyatların yükselmesine neden oluyor. Bununla birlikte işsizliğin büyük oranda artmasına neden oluyor. Çoğunluğu evlerini terkederek gelen insanlar yerli ve yabancı yardım kuruluşlarının yardımları ile yaşamlarını sürdürüyor.

Kentteki nüfusun atması olumsuzlukların yanı sıra kentin ticari hayatının canlanmasını sağlamış. Kentin güvenlik ve istikrar olması sebebiyle birçok kişi açtıkları iş yerleri, alış veriş merkezleri ve otellerle kentte önemli ölçüde hareket sağladığı belirtiliyor. Özellikle iş yapmak isteyen iş adamları güvenli olması sebebiyle iş yerlerini Marib kentine taşıdığı ifade ediliyor.

Sağlık hizmetleri bakımından ise Marib Sağlık Müdürü Abdulaziz Şeddadi, kentteki yoğun nüfusa rağmen sağlık alanında halka iyi bir hizmet vermeye çalıştıklarını kaydetti.