Yemen'in Ankara Büyükelçisi: İran'ın Yemen projesi çökecek

26 Temmuz 2018

Yemen'in Ankara Büyükelçisi: İran'ın Yemen projesi çökecek

Yemen'in Ankara Büyükelçisi Abdullah Ali Fadhel Al Saadi, Yemen hükümetinin ülkenin yüzde 85'ini kontrol altıda tuttuğunu belirterek, "Husiler silah bırakma dışında seçenekleri kalmadı. İran'ın Yemen'deki projesi çökecek"  dedi.

Yemen'in Ankara Büyükelçisi Al Saadi, Türk Arap Medya Derneği (TAM) tarafından organize edilen "Elçi Konuşmaları" isimli program çerçevesinde ülkesindeki gelişmeler ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Yemen'de ciddi bir kriz yaşandığına dikkat çeken Büyükelçi Al Saadi, söz konusu krizin sorumlusunun Husiler ve onlara destek veren İran olduğunu söyledi.

Husilerin gerçekleştirdikleri darbe sonrasında başkent Sana'yı ele geçirmelerinin ardından İran'ın "Sana artık İran'ın dördüncü başkenti" demeye başladıklarını ifade eden Al Saadi,  "Husiler, meşru ve yasal iktidarları devirerek Yemen'i İran'a bağlı bir ülke haline getirmek istedi. Tüm barış görüşmelerinde anlaşmalara yanaşmadılar ve barış için hiçbir çaba göstermediler." şeklinde konuştu.

İran'ı Yemen'i kontrol almaya çalışmakla suçlayan Büyükelçi Al Saadi, "İran görünürde Yemen'in iç işlerine karışmıyor gibi ama gerçekte Husilere destek vererek, Yemen'i kontrol altına almak ve yönetmek istiyor. İran'ın, Yemen ile ilgili projesi, Allah'ın izni ile çökecek. Yemen'deki savaş ancak Husiler silah bırakırsa o zaman biter. Silahlarını teslim etmek zorundalar çünkü başka seçenekleri kalmadı." İfadelerini kullandı.

Hudeyde operasyonu ile ilgili konuşan Al Saadi, Hudeyde operasyonunun başarılı olacağına inandıklarını ifade ederek, "Hudeyde Limanı Husilerden alındıktan sonra bu grubun kontrolündeki diğer şehirler tek tek alınacak. Husiler işgal ettikleri tüm bölgeleri boşaltmak zorunda kalacak. Yasal hükümet Yemen'de barışın sağlanması için her tür çabayı gösteriyor. Hükümet onlara kendileri çekilsinler diye zaman ve fırsat veriyor. Fakat Husiler, bulundukları bölgelerde hendek kazıyor, halkı canlı kalkan olarak kullanıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Al Saadi ayrıca Yemen'de yaşanan krizde her türlü insani yardımı gönderen Türkiye'ye minnettar olduklarını kaydetti.