Yeni Yemen Medya Merkezi'nden Yemen Minberi Araştırma ve Basın Merkezi'ne ziyaret

24 Temmuz 2018

Yeni Yemen Medya Merkezi'nden Yemen Minberi Araştırma ve Basın Merkezi'ne ziyaret

Yeni Yemen Medya Merkezi Başkanı Salih El Gabri, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da faaliyet gösteren Yemen Minberi  Araştırma ve Basın Merkezi'ni ziyaret etti. El Gabri, Yemen Minberi Araştırma ve Basın Merkezi Genel Müdürü Abdulmecid El Ğali ile bir araya geldi. Görüşmede El Ğali, El Gabriye Yemen Minberi Araştırma ve Basın Merkezi'nin faaliyetleri, bölümlerinin yanı sıra çalışanları hakkında  detaylı  bilgi verdi.

El Ğali, merkez olarak elektronik ve matbu olmak üzere gazete çıkardıklarını belirterek buna ek olarak aylık yayınlanan ve 10 bin adet basılan bir dergileri bulunduğunu söyledi. Aynı zamanda bir radyo yayınlarının bulunduğunu kaydeden El Ğali, buradaki yapılan yayınlarla Yemen halkına ulaştıklarını belirtti.

Yemen'deki durumla ilgili araştırmalar yaptıklarını belirten El Ğali, özellikle Yemen'in ekonomik durumunun yanı sıra Husi milislerinin ihlalleri ile ilgili Arapça'nın yanı sıra İngilizce araştırma raporları yayınladıklarını kaydetti.

Yemen Medya Merkezi Başkanı Salih El Gabri ise, Türkiye'de Türk dili ile yayın yapan ilk ve tek Yemenli medya merkezi olduklarını ifade ederek, amaçlarının ülkede yaşananları doğru ve tarafsız bir şekilde Türk halkına aktarmak olduğunu söyledi.

Türkiye ile Yemen arasında geçmişten gelen tarihi bağların bulunduğunu kaydeden El Gabir, Yeni Yemen Medya Merkezi'nin aynı zamanda Türkiye ve Yemen halkları arasında bir köprü görevi üstlenmeyi amaç edindiğini kaydetti.