Cumhurbaşkanı Hadi: Pişman değilim

18 Temmuz 2018

Cumhurbaşkanı Hadi: Pişman değilim

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyon güçlerini askeri müdahale için davet etme kararından pişmanlık duymadığını söyledi.

Yemen'de savaş dördüncü yılını geride bırakırken Cumhurbaşkanı Hadi, Yemen'deki süreç ile ilgili İngiliz kanalı BBC'ye açıklamalarda bulundu.

Hadi, Yemen'deki savaşın çıkmaz bir hale gelmesi ile ilgili bir soru üzerine,  askeri operasyonların beklenenden çok daha fazla zaman aldığını itiraf ederek, "Arap Koalisyonundan yardım isteme kararımdan pişmanlık duymuyorum. Aden'den Mahra'ya kadar birçok yeri özgürleştiremezdik. Müdahale olmasaydı bu yerler Husilerin elinde olacaktı. Koalisyonun müdahalesi olmasaydı, Yemen'deki savaş Somali'de olduğu gibi bir iç savaşa döner ve çok daha uzun seneler süren bir savaşa dönüşürdü." dedi.

Yemen'de İran destekli Husi milislerinin meşru hükümete darbesi sonrası Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur'un yaptığı çağrı ile Mart 2015'te Arap Koalisyon güçleri "Kararlılık Fırtınası" adında askeri operasyonlara başlamıştı.

Yemen'de üç yılı aşkın süren savaşta 10 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. BM ölenlerin çoğunun koalisyon güçlerinin operasyonları ile öldüğünü açıklamıştı.

Yemen'de savaşın uzaması sebebiyle ülke dünyanın en derin krizini yaşıyor.