Uluslararası Af Örgütü'nden Yemen'deki cezaevlerine soruşturma çağrısı

12 Temmuz 2018

Uluslararası Af Örgütü'nden Yemen'deki cezaevlerine soruşturma çağrısı

Uluslararası Af Örgütü, Güney Yemen'deki gizli cezaevleri ile ilgili savaş suçu olarak soruşturulmasını istedi.

Yemen'de cezaevleri ile ilgili kötü muamele ve işkence ile ilgili iddialar gündem oluştururken, Uluslararası Af Örgütü, cezaevlerindeki işkence, tecavüz vakaları ile ilgili savaş suçu kapsamında bir soruşturma yapılması çağrısında bulundu.

Örgüt, sosyal paylaşım hesabından yaptığı açıklamada yaklaşık bir yıldır hazırlanan raporlar çerçevesinde Güney Yemen'de gizli hapishanelerin olabileceği ve burada işkence sebebiyle tutukluların öldüğü yönünde iddiaların olduğu kaydedildi.

Açılamada tutuklularla ilgili yakınlarının hiçbir bilgi alamadığına da vurgu yapıldı.

Uluslararası Af Örgütü Mart 2016 ile Mayıs 2018 arasında hükümet güçleri ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından tutuklanan 51 kişi ile ilgili tutukluluk şartlarının araştırıldığı belirtildi.

Öte yandan Associated Press yayınladığı bir haberinde BAE kontrolündeki cezaevlerinde kalan bir mahkümun yapılan işkenceleri anlatan çizimleri ile ilgili haberi yayınlamıştı. Söz konusu haberde mahkumlara dayak, tecavüz dahil her türlü işkence yönteminin uygulandığı belirtilmişti.

Son olarak Yemen İçişleri Bakanı Ahmed El Meyseri yaptığı açılamada BAE kontrolünde cezaevlerinin olduğunu ve bu cezaevlerine hükümet olarak kendileri dahi müdahalede bulunamadığı siteminde bulunmuştu.