Çin'den Yemen, Suriye, Ürdün ve Lübnan'a yardım taahhüdü

11 Temmuz 2018

Çin'den Yemen, Suriye, Ürdün ve Lübnan'a yardım taahhüdü

Çin, Ortadoğu'da aralarında Suriye, Yemen, Ürdün ve Lübnan'a  insani yardım kapsamında 106 milyon dolar tutarında yardım yapma kararı aldığı belirtildi.

Çin, Ortadoğu'da ağırlığını koymak için kolları sıvadı. Pekin yönetimi ekonomik büyümenin canlanması için Arap ülkelerine 20 milyar dolardan fazla kredi ve 106 milyon dolar insani yardım yapma kararı aldı. İnsani yardımların büyük bir kısmı Suriye, Yemen ve Lübnan'a yapılacağı ifade ediliyor..

Pekin'de gerçekleştirilen Çin Arap İşbirliği Forumu'na katılan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 21 Arap ülkesi temsilcisi ile bir araya geldi. Başkan Şi, burada yaptığı konuşmada, Arap ülkelerine 20 milyar dolardan fazla kredi ve insani yardım taahhüt ederek, bunun 91 milyon dolarının insani yardım olarak Suriye, Yemen, Ürdün ve Lübnan'a verileceğini söyledi.

Çin Devlet Başkanı, 151 milyon doların daha yardım projeleri için tahsis edileceğini ifade ederek, "Çin ve Arap ülkeleri, modernizasyon hayali peşinde kalkınma stratejileri konusunda sinerji oluşturmalı." diye konuştu.

Şi Cinping, Çin'in, Orta Asya'yı Afrika'nın doğusuyla, Hint Okyanusunu Akdeniz ile bağlayacak gelecekteki lojistik ağının inşasını desteklediğini sözlerine ekledi.