İlk yurt dışı ziyaret Azerbaycan'a

10 Temmuz 2018

İlk yurt dışı ziyaret Azerbaycan'a

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görevi teslim almasının ardından ilk yurt dışı ziyaretini Azerbaycan'a gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni görevine başlar başlamaz ilk ziyaretini Azerbaycan'a gerçekleştiriyor.  Erdoğan'ı, Haydar Alivev Havalimanı'nda Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Yagub Eyyubov, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Halef Halefov karşıladı. Erdoğan ilk olarak, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in kabrini ziyaret etti. Erdoğan, Aliyev'e verdiği söz üzerine başkan seçildikten sonra ilk resmi ziyaretini Azerbaycan'a yaptı. Bundan önceki tüm ilk resmi ziyaretler KKTC'ye yapılmıştı.

Erdoğan Azerbaycan temaslarında mevkidaşı Haydar Aliyev ile bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından iki Cumhurbaşkanı ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan basın toplantısında yaptığı konuşmasında ilk ziyaretini Azerbaycan'a yaptığını belirterek, "Cumhurbaşkanı olarak yeminimi yaptıktan sonra ilk iş olarak dost Azerbaycan'ı ziyaret etmek üzere görevimizi ifa etmek istedik. TANAP olarak Eskişehir'de attığımız adım hayati bir adımdı. Türkiye Azerbaycan ilişkilerimiz tek millet iki devlet anlayışı içinde gelişiyor. Özellikle İlham kardeşimin FETÖ ile mücadele vermiş olduğu desteğe çok teşekkür ediyorum." dedi.