Yemen’de günde 130 çocuk açlık ve hastalıktan ölüyor

18 Kasım 2017

Yemen’de günde 130 çocuk açlık ve hastalıktan ölüyor

Yemen’de insani trajedinin boyutu her geçen gün ağırlaşırken en ağır faturayı siviller ödüyor. Savaşın hüküm sürdüğü ülkede, açlık ve hastalık sebebiyle günde ölen çocuk sayısı 130’un üzerinde olduğu belirtildi.

Uluslararası yardım kuruluşu Save The Children (Çocukları Koruyalım) Yemen’de iki yıldan uzun süredir devam eden iç savaş hakkında yaptığı açıklamada sadece 2017 yılında 50 bin çocuğun hayatını kaybettiğini bildirdi. Buna göre ülkede her gün en az 130 çocuk, açlık veya hastalık yüzünden ölüyor.

Yemen savaş sebebiyle ortaya çıkan açlık ve salgın hastalıklarla boğuşuyor. İran destekli Husilerin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a yönelik gerçekleştirdiği balistik füze saldırısı sonrasında, Arap Koalisyonu tarafından Yemen kara, deniz ve hava bağlantıları kesilerek abluka altına alınmıştı. Uluslararası yardım kuruluşu söz konusu abluka sebebiyle ölümlerin artabileceği uyarısında bulundu.

Suudi Arabistan Pazartesi yaptığı açıklamada Husilerin kontrol ettiği havaalanları ve limanlara uyguladığı ablukayı kaldıracağı yönünde açıklama yapmıştı.