Binlerce çocuğu savaştıran Husilere İstanbul'da destek gösterisi

9 Temmuz 2018

Binlerce çocuğu savaştıran Husilere İstanbul'da destek gösterisi

Yemen'de meşru hükümete darbe yapan İran destekli Husi milislerini desteklemek amacıyla İstanbul'da  "Yemen'de Çocuklar Ölmesin" protesto gösterisi gerçekleştirildi.

Yemen Halkı ile Dayanışma Platformu tarafından organize edilen protestoda katılımcılar 4. Levent Metro İstasyonu'nda toplanarak Suudi Arabistan Konsolosluğu'na yürüdü.  Ellerinde Husilerin lideri Abdulmelik El Husi'nin posterinin yanı sıra, "Hepizim Yemenliyiz, 'Yemen'de çocuklar ölmesin, 'Emperyalist saldırılara karşı Yemen halkının yanındayız" yazılı dövizler taşıyan göstericiler Suudi Arabistan ve ABD aleyhinde sloganlar attı.

Göstericilerin posterini taşıdığı ve Husilerin lideri olarak kabul edilen Abdulmelik El Husi, Yemen meşru hükümeti tarafından darbe yapan ve yüzlerce kadın ve çocuğun ölümünden sorumlu tutulan bir milis gücün lideri olarak kabul ediliyor.

Öte yandan meşru hükümete bağlı Yemen Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı İbtihac el-Kemal, Yemen resmi ajansında yer alan açıklamasında, Husilerin 2015 yılı başından bu yana çocukların korunmasıyla ilgili uluslararası kanunlara ve sözleşmelere aykırı davrandığı, 23 binden fazla çocuğu silah altına aldığını belirtti.

Yemen'de dört yılı aşkın  devam  eden savaşın en büyük mağduru kadın ve çocukların aralarında olduğu siviller oluşturuyor. Yemen'de 800'den fazla kadın savaş sebebiyle yaşamını yitirirken yüzlerce çocuk açlık, salgın hastalık ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin bombardımanı sebebiyle hayatını kaybediyor.

Okulların büyük bölümünün kapalı olduğu ülkede, Husi milislerinin 20 binden fazla çocuğu kendi saflarında savaştırmak amacıyla silah altına aldığı belirtiliyor.