Tutukluları savaştırmak isteyen Husiler cezaevini bastı

29 Haziran 2018

Tutukluları savaştırmak isteyen Husiler cezaevini bastı

 Yemen'de Husi milisleri Yemen ordusunun operasyon gerçekleştirdiği Hudeyde kendinde kendi saflarında savaştırmak için cezaevine baskın yaptığı belirtildi. Tutukluların savaşmayı reddetmesi üzerine çıkan çatışmada ilk belirlemelere göre 1 kişi öldü 3 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Yemen'in Kızıldeniz sahil kenti Hudeyde'ye yönelik askeri operasyonu sürüyor. Arap Koalisyon güçlerinin desteği ile ilk olarak Hudeyde Havaalanı'nı ele geçiren Yemen ordusu kent merkezini almak amacıyla operasyonlarını yoğunlaştırıyor.

 Yoğun çatışmalarda zor durumda kalan Husi milisleri kendi saflarında savaşmaları için cezaevindeki tutuklulara baskı yaptığı belirtiliyor.

Husilerin mahkumları zorla kendi cephelerine götürmek için düzenledikleri hapishane baskınında bir mahkum başından vurularak hayatını kaybettiği bildirildi.

Yemenli insan hakları aktivisti Huda es-Sarari, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşamlarda, mahkumların savaşa hayır demelerinin ardından Hudeyde hapishanesinde yangın çıktığını ve içerideki mahkumların hayati tehlike içinde olduğunu aktardı.