BAE: Savaştan sonra da Yemen’den çekilmeyeceğiz

22 Mayıs 2018

BAE: Savaştan sonra da Yemen’den çekilmeyeceğiz

Arap Koalisyonu bünyesinde Yemen’de bulunan ve Sokotra adasında asker konuşlandırması sonrasında tepki toplayan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Husilerin yenilgiye uğraması ve savaşın sona ermesinden sonra da Yemen’den ayrılmayacaklarını açıkladı.

BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, Yemen’de Husilerin yenilgiye uğramasından ve savaşın sona ermesinden sonra Yemen’i terk etmeyeceklerini ve ülkede uzun bir zaman kalmaya devam edeceklerini söyledi. Karkaş, ABD’de yayın yapan Defense One sitesine yaptığı açıklamada, Husilerin yenilgiye uğraması ve savaşın sona ermesi Suudi Arabistan’ın öncülük ettiği ve kendilerinin de içinde bulunduğu Arap Koalisyon güçlerinin Yemen’den çekilmesini gerektirmediğini savundu. Karkaş, kalmalarına gerekçe olarak da Yemen’de hangi hükümet kurulursa kurulsun ilk etapta terörle mücadele konusunda zayıf olacağını öne sürerek bu konuda desteklenmesi gerektiğini savundu.

BAE son olarak Sokotra adasına asker konuşlandırmış ve Yemen güçlerini havaalanı ve limanlardan uzaklaştırmıştı. Söz konusu girişim Yemen hükümeti tarafından egemenliğin ihlali şeklinde sert bir şekilde tepki görmüş kriz Suudi Arabistan’ın girişimi ile geçici olarak giderilmişti. Söz konusu bu açıklama Yemen hükümeti ile Arap koalisyonu arasındaki ilişkileri nasıl etkileyeceği merak konusu.