Korona sebebiyle Aden’de 5 ayda 2100 kişi öldü

29 Ekim 2020

Korona sebebiyle Aden’de 5 ayda 2100 kişi öldü

Yemen’in geçici başkenti Aden’de son 5 ay içinde 2 bin 100 kişinin korona virüs salgını sebebiyle hayatını kaybettiği bildirildi.

İngiliz araştırma şirketi uydu görüntüleri üzerinden Yemen’in geçici başkenti Aden’in güneyindeki mezarlıklarda sıradışı artışın tespit edildiğini belirterek son 5 ayda korona sebebiyle en az 2100 kişinin yaşamını yitirdiğini tespit etti.

İngiltere merkezli The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, korona virüsün Yemen’de oluştuduğu hasarın boyutu ile ilgili önemli bir raporun tespit edildiğini belirtti.

Aden’de yapılan araştırmada uydu görüntüleri, resmi veriler ve yapılan bir dizi görüşmeler ile korona virüsü sebebiyle yaşamanı yitirenlerin rakamlarına ulaşıldığı kaydedildi.

Gazetede yer alan araştırmaya göre, Aden kentinde Nisan ve Eylül 2020 arasındaki süreçte bin 300 olarak gerçekleşmesi beklenen ölümlerin 2 bin 100 kişi daha fazla olduğunun tespit edildiği bildirildi.

London School of Hygiene and Tropical Medicine'den baş yazar Emily Com Besson, "Yemen gibi ülkelerde istatistikler güvenilmez. Tahminler ve sahadaki aktörler bile doğru veriyi toplayamıyor.” İfadelerini kullandı.

Öte yandan resmi verilere göre Yemen’de korona virüs vakası sayısı sadece 2.060  şu ana kadar ölüm sayısı ise 599 olarak belirtiliyor.

Dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı ülkede salgının boyutunun çok daha büyük olduğunu belirtiliyor. Özellikle Husilerin kontrondeki bölgelerde durumun çok daha kötü olduğu kaydediliyor.