Yemen’de açlık 100 bin çocuğun hayatını tehdit ediyor

28 Ekim 2020

Yemen’de açlık 100 bin çocuğun hayatını tehdit ediyor

Birleşmiş Milletler (BM) savaş ve çatışmaların sürdüğü Yemen’de açlık sebebiyle 100 bin çocuğun hayatının tehlikede olduğunu duyurdu.

Savaşın 6’ncı yılına girdiği Yemen’de ülke genelindeki kıtlık ve açlık en çok çocukları tehdit ediyor.

BM Yayınladığı rapor, Yemen'de çocuklar ciddi oranda yetersiz beslenme nedeniyle ölüm riskiyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu. Söz konusu rapora göre, 100 bin çocuk yetersiz beslenme ve açlık sebebiyle hayatını kaybetme riski ile karşı karşıya yaşam mücadelesi veriyor.

Dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı gıda krizi ve kıtlığın hüküm sürdüğü ülkenin durumu 2020 yılında Covid-19 salgını nedeniyle daha da kötüleşti. Savaş sebebiyle ülke ekonomisinin neredeyse çökmesi, ülkenin farlı yerlerinde yaşanan sel felaketleri ve artarak devam eden silahlı çatışmalar Yemen'e ulaştırılmaya çalışılan yardımları da olumsuz etkiledi.

Öte yandan BM insani yardım programlarının önemli bir kısmını ise fon yetersizliği gerekçesiyle askıya aldı. Tüm bu gelişmeler ülkedeki krizin boyutunu daha da derinleştirdi. Yaşanan kriz en çok kadın ve çocukları e

BM İnsani Yadım Koordinatörü Lise Grande yaptığı açıklamada, "Temmuz ayından beri uyarılarımızı yapıyoruz. Yemen korkunç bir gıda krizi ile karşı karşıya ve savaşa son verilmezse Yemenli en genç nesli tamamen kaybedeceğiz. Bu ülkenin geleceği için geri dönüşü olmayacak bir yıkımdan bahsediyoruz" ifadelerini kullandı.

BM Entegre Gıda Güvenliği Bölüm Ayrımı (IPC) analizlerine göre ise güney Yemen'deki beslenme azlığı 2020'de yüzde 10 artışla toplamda 500 bin çocuğu etkiler hale geldi. Hayati tehlikesi olanların oranı ise yüzde 15,5 artarak sayı 100 bin çocuğa ulaştı.