Yemen’de hükümet ile ayrılıkçılar arasındaki görüşmeler olumlu seyrediyor

27 Ekim 2020

Yemen’de hükümet ile ayrılıkçılar arasındaki görüşmeler olumlu seyrediyor

Yemen Hükümet Sözcüsü Rajeh Badi, Suudi Arabistan’da hükümet ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi (GGK) arasında süren görüşmelerin olumlu seyrettiğini söyledi.

Yemen hükümeti ile GGK arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da görüşmeler devam ederken Hükümet Sözcüsü Badi, Şarkul Avsat gazetesine yaptığı açıklamada görüşmelerin iyi bir şekilde sürdüğünü belirtti.

Özellikle Riyad Anlaşması’nın uygulanması konusunda olumlu sayılacak gelişmelerin olduğunu ifade eder Badi, bakanlıklar ile ilgili konularda kuzey ve güney arasında paylaşımın yapılması ile ilgili olarak ilerleme olduğunu kaydetti.

Taraflar arasında görüşmelerin sürdüğünü kaydeden Badi, “ Herkes ülkedeki ekonomik, askeri ve siyasi durumun ciddiyetinin farkında. Bu durum ise görüşmelerde ilerlemenin olmasını sağladı.” şeklinde konuştu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, yaptığı açıklamada GGK ile imzalanan Riyad Anlaşmasının uygulanmasını hızlandırmak için çabaların yoğunlaştırılması çağrısında bulunmuştu.