Erdoğan’dan Fransız ürünlerine boykot çağrısı

26 Ekim 2020

Erdoğan’dan Fransız ürünlerine boykot çağrısı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron'un İslam'a yönelik tepki çeken açıklamaları sonrası Fransız malları için boykot çağrısı yaptı. Erdoğan, "Milletime sesleniyorum, sakın Fransız markalarını satın almayın." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programı'nda  Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un İslam'a yönelik  açıklamalarına sert tepki gösterdi. Erdoğan Türk halkına seslenerek, Fransız mallarına boykot çağrısında bulundu.

Macron’un açıklamalarının yanı sıra uygulamaya koyduğu icraatlara sert tepki gösteren Erdoğan, “Fransa'da Müslümanlara bir zulüm varsa hep birlikte biz oraya da sahip çıkalım diye buradan dünya liderlerine sesleniyorum. Avrupa ülkelerinde İslam ve Müslüman düşmanlığının adeta veba gibi toplumlara sirayet ettiğini görüyoruz. Müslümanlara ait iş yerleri, evler, okullar hemen her gün faşist grupların saldırısına uğruyor. Ben buradan milletime sesleniyorum; nasıl ki Fransa'da 'Türk markalı mal satın almayın' diyorsa, sakın Fransız markalara asla iltifat etmeyin bunlardan satın almayın. Bizde gerçek din özgürlüğü var ama bunlarda bu yok. Gün geçmiyor ki Müslümanların inanç hürriyetlerini kısıtlayan bir uygulamayla karşılaşmayalım." diye konuştu.