İstanbul’da eğitim uçağı düştü

22 Ekim 2020

İstanbul’da eğitim uçağı düştü


İstanbul’da özel bir havayolu şirketine ait eğitim uçağı düştü. Motor arızası sebebiyle düştüğü belirtilen uçağın pilotunun ağır yaralı olduğu bildirildi.

 Edinilen bilgiye göre, Büyükçekmece'de Hezarfen Ahmet Çelebi Havaalanı'ndan saat 10.56'da havalanan özel bir havayolu şirketine ait eğitim uçağı, motor arızası nedeniyle inişe geçtiği sırada düştü. 

Sert düşüş yaşayan uçağın burun kısmından toprağa gömüldüğü ve büyük bir hasarın yaşandığı görüldü. Ekipler tarafından halat yardımıyla çıkarılan uçağın pilotunun ise itfaiye ekipleri tarafından enkazından çıkarıldı.

Sağlık ekipleri tarafından ilk müdahalesi yapılan  pilot için hava ambulansı istendi. Hastaneye sevk edilen pilotun ağır yaralı olduğu belirtildi.

 Öte yandan İstanbul Valiliği kazayla ilgili yaptığı açıklamada”İstanbul Hezarfen Ahmet Çelebi Havaalanından bugün saat 10.56'da havalanan özel bir havayolu şirketine ait eğitim uçağı, alınan ilk bilgilere göre motor arızası nedeniyle inişe geçtiği sırada saat 11.05'te havalimanı yakınlarında düşmüştür. Olay yerine hemen güvenlik, sağlık, itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edilerek, uçağın pilotaj lisans öğrencisi (B.N), yaralı olarak kurtarılmıştır. Olay yerine ekerlekli araçlarla ulaşımın mümkün olmaması nedeniyle ambulans helikopter sevk edilmiştir. Konuyla ilgili soruşturma başlatılmıştır" denildi.