Kimliği belirsiz yüzlerce cesedi buldozerler ile gömdüler

22 Ekim 2020

Kimliği belirsiz yüzlerce cesedi buldozerler ile gömdüler

Yemen’de İran destekli Husiler kimliği belirsiz olduğunu iddia edilen kimliği belirsiz yüzlerce cesedi buldozerlerle toprağa vermeye devam ediyor.

Yemen’de Husiler farklı şehirlerde ellerinde hastane morglarında tutulan ve sayıları 715’i bulan kimliği belirsiz cesetleri gömme işleminin dördüncü aşamasının sürdüğünü duyurdu.

Yapılan açıklamada son olarak Dhamar kentinde 35 cesedin toprağa verildiği belirtildi. Husiler söz konusu cesetlerin bazılarının koalisyon savaş uçaklarının bombardımanı sonrası yaşamanı yitirenlere ait olduğunu bildirdi.

Husiler hastane morglarında bulunan 715 meçhul cesedin gömülme işlemine Mart ayında Hudeyde kentinde 67 cenazeyi toprağa verme işlemi ile başladıklarını açıklamıştı. Bu güne kadar gömülen ceset sayısının ise 232'e ulaştığı kaydedildi.

Yerel kaynaklar cenazelerin bazılarının ise Husilerin işkenceleri altında cezaevinde yaşamını yitiren tutuklulara ait olduğunu belirtiyor. Yemen hükümeti ise Husilerin cenazeleri gömme işleminin delillerin karartılması olarak değerlendirdi.

Husiler söz konusu cenazelerin Uluslararası Kızılhaç Örgütü ile koordineli bir şekilde yapıldığını belirtti.