Dünya Bankası’ndan Yemen’deki kalkınma projelerine destek

21 Ekim 2020

Dünya Bankası’ndan Yemen’deki kalkınma projelerine destek


    Dünya Bankası, savaş sebebiyle dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı Yemen’de kalkınma projelerini desteklemek amacıyla 371 milyon dolar tahsis ettiği belirtildi.

Yemen’de savaş 6’ıncı yılına girerken, Birleşmiş Milletler (BM) ülkedeki insani yardım programlarının önemli bir kısmının fon yetersizliğini gerekçe göstererek durdurmuştu. Nüfusun yüzde 80’ninden fazlasının insani yardımlarla yaşamanı sürdürdüğü ülkede halk açlık ve salgın hastalıklarla mücadele ediyor.

Yemen resmi ajansı SABA’da yer alan habere göre,  Planlama ve Uluslararası İş birliği Bakanı Necib el-Avec, Eğitim Bakanı Abdullah Lemles ile Dünya Bankası Bölge Direktörü Marina Weiss, Yemen Ofisi Müdürü Tania Meyer ile bir araya geldi.

Yapılan görüşmelerde, Dünya Bankası'nın Yemen'de eğitim, sosyal koruma ve entegre kentsel hizmetler alanlarındaki projelerin karşılanması için 371 milyon dolar tahsis edeceği belirtildi.

Söz konusu yardım projeleri kapsamında eğitimde öğretmenler için 44 milyon dolarlık teşvik dağıtımının, 34 milyon dolarlık okul beslenme programının, 16 milyon dolarlık etüt materyali alımı ve dağıtımının, 14 milyon dolarlık okulların ve okul kapsamındaki sağlık tesislerinin yeniden inşası ve restorasyonunun yanı sıra eğitim sistemlerinin kapasitesinin artırılması için de 13 milyon dolarlık bütçenin yer aldığı kaydedildi.

Öte yandan gelir düzeyi düşük bireylerin ve ailelerin krizlerle başa çıkması, iş bulabilmesi, üretkenliği ve yatırımı iyileştirmesine yardımcı olan alanlarda faaliyet gösteren sosyal koruma sektöründeki projeler için 200 milyon dolarlık bütçe ayrıldı.

Ülkenin 16 ilinde etkin olan ve 2,4 milyon kişiye hizmet veren kentsel hizmetler projesinin çalışmalarının da 50 milyon dolarlık bütçe ile uzatılacağı belirtildi.

Kentsel hizmetler projesinin, elektrik, yol ve diğer yaşamsal hizmetlerin yanı sıra çevrenin iyileştirilmesi ve atıkların bertaraf edilmesi gibi faaliyetleri kapsadığı aktarıldı.