İsveç: Yemen görüşmeleri için ev sahipliği yapmaya hazırız

19 Ekim 2020

İsveç: Yemen görüşmeleri için ev sahipliği yapmaya hazırız

İsveç, Yemenli taraflar arasında yapılacak her türlü yeni görüşmelere ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu duyurdu.

İsveç Yemen Büyükelçisi Nikolas Trophy, ülkesinin Suudi Arabistan, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ortaklarıyla birlikte Yemenli tarafları ateşkes sağlama ve kapsamlı bir siyasi çözüm bulmaya ikna etmek için elinden gelen tüm çabayı gösterdiğini söyledi.

Suudi Arabistan’ın Şarkul Avsat gazetesine açıklama yapan Büyükelçi Trophy, soru üzerine yakın gelecekte Yemen istişarelerine ev sahipliği yapmak için belirli bir plan bulunmadığını belirterek, ülkesinin yeni Yemen görüşmeleri için ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu bildirdi.

Yemen'deki durumun hala tehlikeli  ve insani açıdan son derece endişe verici olduğunu kaydeden Trophy, "Yemen’de çatışmalar beş yıldan fazla bir süredir devam ediyor ve sürdürülebilir barışa giden yol hala önümüzde." ifadelerini kullandı.

Yemen halkının acı çektiğini ve insani yardıma ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Trophy,, çatışmanın barışçıl bir siyasi çözümüne alternatif olmadığından, Yemen’in her yerinde daha fazla insani yardım kanalı açma ihtiyacının olduğun vurguladı.

Ülkesinin Yemen’e yönelik insani yardımlarından bahseden Büyükelçi, "İsveç Yemen’de dünyada en fazla insani yardım yapan altıncı ülkedir. İsveç, 2015 yılından bu yana Birleşmiş Milletler insani yardım planına toplam 185 milyon dolar ile katkıda bulundu.” dedi.