Suudilerden Türkiye’de emlak alanlara “evlerinizi satın” baskısı

15 Ekim 2020

Suudilerden Türkiye’de emlak alanlara “evlerinizi satın” baskısı

Türkiye düşmanlığında sınır tanımayan Suudi Arabistan Türkiye’den konut alan vatandaşlarına evlerini satmaları konusunda baskı kuruyor.

Suudi Arabistan Türkiye’ye yönelik ekonomik hamlelerine yeni birini ekledi. Türk ürünlerine ambargo uygulayan Riyad yönetimi şimdi de Türkiye’den ev alan vatandaşlarını izlemeye aldı. Yönetim Arap yatırımcılara ‘evleri satın’ baskısı yapıyor.

Suudi yönetiminin bizzat vatandaşlarını arayarak Türkiye'deki mülklerini satmalarını istediği belirtiliyor.

Ülkenin İç İstihbarat Birimi'nin (Mabahith) para çıkışlarını yakın takibe almaya başladığı, Türkiye'ye 100 bin doların üzerinde para gönderen çok sayıda Suudi vatandaşına da para cezası kesildiği öğrenildi.

Suudi Arabistan Genel İstihbarat Müdürlüğü'nün de Türkiye ile yakın ilişkisi bulunan işadamlarını bu ticaretten vazgeçmeleri yönünde ağır baskı altına aldığı belirtiliyor.

Öte yandan Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın talimatı ile Türkiye'den ev alan Suudi vatandaşlarının evlerini satmalarının istenmesi Türk gayrimenkul piyasasında da şaşkınlık yarattı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'den en fazla konut alan ikinci ülke, Irak'ın ardından Suudi Arabistan. TÜİK'e göre yabancılara son beş yılda 122 binden fazla konut satıldı. Bu konutların yüzde 10.3'ünü (10.653) Suudi vatandaşları aldı.