Yemen’de 2 Amerikan vatandaşına karşılık 200 Husi milis serbest bırakıldı

15 Ekim 2020

Yemen’de 2 Amerikan vatandaşına karşılık 200 Husi milis serbest bırakıldı

Yemen’de gerçekleştirilen rehine takası kapsamında 2 ABD vatandaşına karşılık  Suudi Arabistan’ın elindeki 200 Husi milisi serbest bırakıldı.

Yemen’de hükümet güçleri ile Husiler arasında esir takası anlaşmasına varılmasının ardından benzer bir adım ABD ile Husiler arasında gerçekleştirildi.

Wall Street Journal gazetesinin ABD'li ve Suudi Arabistanlı yetkililere dayandırdığı haberine göre, Yemen'de Husilerin elinde rehin tutulan Amerikan vatandaşları, 200'den fazla Husi militanın iadesi karşılığında serbest kaldı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Yardımcı Asistanı Kash Patel, yaptığı açılamada 3 yıldır Husilerin elinde rehin tutulan Sandra Loli isimli insani yardım çalışanı ve 1 yıldır esir olan iş insanı Mikael Gidada'nın serbest bırakılmasını sağladıklarını duyurdu. Patel ayrıca, Husilerin elinde esirken ölen Bilal Fatin isimli üçüncü bir ABD vatandaşının da cenazesinin kalıntılarının iadesinin sağlandığını aktardı. BM'den ABD, Fransa, İngiltere, Kanada ve İran'a Yemen çağrısıLoli'nin sağlık durumunun kötü olduğunu, bu nedenle de bu tarz bir anlaşmaya varmak için hızlı hareket ettiklerini kaydeden Patel, Husiler ile varılan anlaşma gereği Yemen'e tıbbi yardımda da bulunacaklarını bildirdi.