Yemen’de savaş halkın ruh sağlığını bozdu

12 Ekim 2020

Yemen’de savaş halkın ruh sağlığını bozdu

Birleşmiş Milletler (BM) dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı Yemen’de 5 kişiden birinin ruhsal bozukluk yaşadığını açıkladı.

Yemen’de 6’ıncı yılına giren savaş halkın ekonomik ve sosyal durumunun yanı sıra ruhsal anlamda bir travma oluşturdu.

 BM Nüfus Fonu (UNFPA) Yemen Ofisi’nin Dünya Ruh Sağlığı Günü münasebetiyle yaptığı yazılı açıklamada, ülkedeki her beş kişiden birinin ruhsal bozukluğu olduğunu duyurdu.

Savaş, ekonomik sıkıntılar ve salgın hastalıklarla boğuşan halkta psikolojik yaşayanların oranının tahmin edilenin üzerinde olduğu kaydedildi.

Ülkede nüfus başına düşen psikiyatr yüzdesinin yetersiz olduğu belirtilen açıklamada ayrıca salgın nedeniyle az sayıdaki akıl ve ruh sağlığı merkezlerinden bazılarının kapatılmasıyla durumun daha da kötüleştiği kaydedildi.

İnsani yardım çalışmalarında etkin aktörlerin finans desteğini düşürmeyi planladığına işaret edilerek, bu yıl ruh sağlığı alanında daha fazla yardım yapılması çağrısında bulunuldu.

UNFPA enformasyon sorumlusu Fehmiye el-Fetih, fonun kadın koruma programı (tıbbi, psikolojik ve yasal) ve psikolojik destek programları için 2020 sonuna kadar 9 milyon dolara ihtiyacı olduğunu söyledi. Fetih, ekim sonuna kadar desteğin sağlanmaması durumunda İbb, Taiz ve Hadramevt dahil olmak üzere bazı illerde hizmet veren 21 psikolojik destek merkezinin kapatılacağı konusunda uyardı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, yaptığı açıklamada Yemen’de sadece 50 kayıtlı psikiyatrın olduğu belirtildi.