Ermenistan’a işgal ettiği topraklardan çekilmesi için son şans

10 Ekim 2020

Ermenistan’a işgal ettiği topraklardan çekilmesi için son şans

Türkiye, Azerbaycan ile Ermenistan arasında ilan edilen ateşkes anlaşması ile ilgili yaptığı açıklamada, “Azerbaycan da son kez Ermenistan’a işgal ettiği topraklardan çekilmesi için bir fırsat vermiştir. Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edeceğiz” denildi.

Rusya’nın arabuluculuğu ile Ermenistan ile Azerbaycan arasında bugün saat 12:00’de yürürlüğe giren ateşkes anlaşması ile ilgili Dışişleri Bakanlığı açıklama yaptı.

Açıklamada, “27 Eylül 2020 tarihinde başlayan silahlı çatışmalarda Azerbaycan yaklaşık 30 yıldır işgal altında olan topraklarını kendi imkanları ve özgüveniyle geri alabileceğini Ermenistan ve tüm dünyaya göstermiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Ermenistan’a uyarının yer aldığı açıklamada, “Bu süreçte, tüm dünyadan insani saiklerle ateşkes talepleri gelmiştir. Azerbaycan da son kez Ermenistan’a işgal ettiği topraklardan çekilmesi için bir fırsat vermiştir. İnsani gerekçelerle esirlerin ve cenazelerin değişimi amacıyla ilan edildiği belirtilen ateşkes önemli bir ilk adım olmakla birlikte kalıcı çözümün yerine geçmeyecektir.” denildi.

Türkiye’nin Azerbaycan’a desteğinin sürdüğünün vurgulandığı açıklamada, “Türkiye başından beri ancak Azerbaycan’ın evet diyeceği çözümleri destekleyeceğini vurgulamıştır. Bu anlayışla sahada ve masada Can Azerbaycan’ın yanında olmaya devam edecektir." görüşü vurgulandı.