Erdoğan: Çözüm Ermeni işgalinin son bulmasıdır

8 Ekim 2020

Erdoğan: Çözüm Ermeni işgalinin son bulmasıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmalar ile ilgili olarak Erivan yönetimine sert eleştireler yönelterek, “Meselenin çözümü işgalin son bulmasıdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nun açılış oturumunda Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmalar ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan, Azerbaycan - Ermenistan kriziyle ilgili olarak, "Ermenistan'ın uzlaşmaz ve şımarık tavırları sebebiyle 30 yıldır adeta kangrene dönmüş bu meselenin çözümü işgalin son bulmasıdır. Türkiye olarak tüm kalbimizle Azerbaycan'ın topraklarını geri almak için yürüttüğü haklı mücadelesini destekliyoruz." dedi.

İşgali meşrulaştıran önerilerin hiçbir fayda sağlamayacağını kaydeden Erdoğan, “Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırıları neticesinde Dağlık Karabağ'da çatışmalar yaşanıyor. Dağlık Karabağ yaklaşık 30 yıldır Ermenistan tarafından işgal edilmiş bir Azerbaycan toprağıdır Çağrılara rağmen Ermenistan bu topraklardan çekilmemiştir. Minsk grubu da hiçbir mesafe gösterememiştir. İşgali meşrulaştıran önerilerin artık sahada uygulama şansı yoktur.” İfadelerini kullandı.

Azerbaycan'ın son derece kararlı olduğunu ifade eden Erdoğan, “Ermenistan'ın uzlaşmaz ve şımarık tavırları sebebiyle 30 yıldır adeta kangrene dönmüş bu meselenin çözümü işgalin son bulmasıdır. Türkiye olarak tüm kalbimizle Azerbaycan'ın topraklarını geri almak için yürüttüğü haklı mücadelesini destekliyoruz. Sizlerin de Azerbaycan'ın yanında yer alacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.