Fon eksikliği Yemen’de milyonlarca kişiyi etkileyecek

8 Ekim 2020

Fon eksikliği Yemen’de milyonlarca kişiyi etkileyecek

Birleşmiş Milletler (BM) fon eksikliği sebebiyle Yemen’deki insani trajedinin daha da derinleşeceğini ve milyonlarca kişinin etkileneceğini duyurdu.

Yemen dünyanın en derin insani krizi ile boğuşurken, azalan yardımlar ve fonların büyük ölçüde düşmesi ülkedeki trajediyi daha da derinleştireceği belirtildi.

Yemen’deki BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Nisan ayından bu yana gıda yardımlarındaki azalmadan 9 milyon kişinin etkilendiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada Eylül ayından itibaren ise  1.37 milyon kişinin daha etkilenmesinin beklendiği kaydedildi.

Özellikle sağlık alanındaki aksamalara dikkat çekilen açıklamada, 121 tesisteki çalışmaların durdurulması sebebiyle 1.3 milyon kişinin mağdur olduğu belirtildi.

Hazırlanan raporda yıl sonuna kadar bir milyon kişinin sağlık hizmetinden tamamen mahrum kalacağı belirtilerek, difteri, kızamık, kolera, dang humması gibi salgınlar sebebiyle 6 milyonu çocuk olmak üzere 18 milyon kişinin olumsuz etkileneceği bildirildi.

BM, finansman eksikliği sebebiyle Yemen’de yaptığı insani yardım çalışmalarının üçte birini sonlandırmak durumunda kalmaktan şikayet ediyor.