BM: Yemen’de yerinden edilenler insani felaketle karşı karşıya

7 Ekim 2020

BM: Yemen’de yerinden edilenler insani felaketle karşı karşıya

Birleşmiş Milletler (BM) dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı Yemen’in Marib kentinde çatışmalar sebebiyle yerinden edilen binlerce kişinin bir  “insani felaket” ile karşı karşıya olduğunu duyurdu.

BM Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Marib ketinde yoğunlaşan çatışmalar sebebiyle 90 binden fazla kişinin yerinden edildiğini belirterek, mağdur durumdaki sivillerin bir insani felakete doğru sürüklendiğini bildirdi.

IOM tarafından yapılan açıklamada Marib'deki durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğine dikkat çekilerek, "Tırmanarak devam eden çatışmalar nedeniyle ufukta bir felaket beliriyor" denildi.

Halkın yaşadığı sıkıntılara dikkat çekilen açıklamada,  sivillerin Marib içinde ya da çevre bölgelerdeki kalabalık yerleşim alanlarına sığınmaktan başka seçenekleri bulunmadığı ve buralarda yaşam için gereken en temel hizmetlerden dahi yoksun oldukları vurgulandı.

Yüzbinlerce insanın daha kaçmaya zorlanabileceği ifade edilen açıklamada, büyük çaptaki bir sığınmacı krizini engellemek için ülkede barışçıl çözüm bulunması konusunda umutlu olunduğu ifade edildi.