Trump, Putin ve Macron’dan ortak açıklama

1 Ekim 2020

Trump, Putin ve Macron’dan ortak açıklama

Azerbaycan ve Ermenistan arasında çatışmalar devam ederken ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin taraflara ateşkes çağrısında bulundu.

Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırması ile başlayan çatışmalar sürerken, Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri Ermenistan’a ağır kayıplar verdiriyor.

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında yaşanan çatışmalar sürerken, birçok ülkeden ateşkes çağrıları geliyor.

Trump, Putin ve Macron, Dağlık Karabağ konusuyla alakalı ortak bir açıklama yaptı.

Kremlin tarafından aktarılan açıklamada 3 liderin herhangi bir önkoşul olmadan barış görüşmelerine devam etmesi gerektiği konusunda çağrıda bulunduğu da vurgulandı.

Kremlin'den yapılan açıklamada, Rusya, ABD ve Fransa'nın, Dağlık Karabağ bölgesindeki durumla ilgili ortak bir açıklamaya hazırlandığı duyurulmuştu.

Minsk Grubu'nun başındaki ülkeler ABD, Fransa ve Rusya'nın liderleri, yapılan ortak açıklamada, "AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) Minsk Grubu ülkelerini temsil eden Putin, Trump ve Macron, Dağlık Karabağ bölgesinde temas hattındaki şiddetin tırmanmasını kararlı şekilde kınıyor." ifadesine yer verildi. Tarafları, çatışmaları acilen durdurmaya çağırıyoruz. Ermenistan ve Azerbaycan yönetimini, AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının desteğiyle herhangi bir şart koşmadan durumun çözümüne ilişkin müzakereleri yeniden başlatma konusunda sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz" denildi.