DSÖ’den korkutan açıklama: Sayı çok daha fazla

1 Ekim 2020

DSÖ’den korkutan açıklama: Sayı çok daha fazla

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dünya genelinde korona virüs Kovid-19 salgını sebebiyle dünya genelinde ölenlerin sayısının resmi rakamlarla bir milyonu geçtiğini belirterek, gerçek rakamın bunun çok üzerinde olduğunu duyurdu.

Dünya genelinde korona virüs vaka sayısının yanı sıra salgın sebebiyle ölenlerin sayısı artmaya devam ediyor. Birçok ülkede salgının ikinci dalgasını yaşarken dünya genelinde salgın sebebiyle ölenlerin sayısı bir milyonu aştı.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, ABD'nin New York kentinde Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu kapsamında Kovid-19 salgınına ilişkin düzenlenen etkinliğe video konferans yoluyla katıldı.

Korona salgını sebebiyle dünyada ölenlerin sayısı konusunda bilgi veren Ghebreyesus, "Dün, Kovid-19'a karşı ortak mücadelemizde tatsız bir dönüm noktası oldu. Bir milyon insanın bu yeni virüsten dolayı hayatını kaybettiği teyit edildi. Gerçek sayı kesinlikle bundan daha yüksek. Daha fazla insan da dünyanın her yerindeki hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor." dedi.

Salgınla mücadelede uluslararası dayanışmanın önemini vurgulayan Ghebreyesus, "Bilim, bize yeni testler, terapötikler ve umarız ki bir aşı şeklinde çözümler sunuyor. Ancak dayanışma olmadan bilim ve çözümler etkisiz kalacaktır." değerlendirmesinde bulundu.