Suudi Arabistan’ın Mehra’daki varlığı işgal hareketidir

1 Ekim 2020

 Suudi Arabistan’ın Mehra’daki varlığı işgal hareketidir

Yemen’de Husilere karşı meşru hükümete destek vermek amacıyla müdahale eden, ancak uygulamaları ile ülke egemenliğini çiğneyen Suudi Arabistan’ın Mehra kentindeki askeri varlığının bir işgal olduğu belirtildi.

Mehra Barışçıl Eylem Komitesi Başkanı Amir Saad Kelşat, Mehra'da bulunan Suudi Arabistan askeri varlığını, "Yemen meşruiyetinden geriye kalanları yok eden bir işgal" olarak tanımladı.

Mehra kentinin stratejik önemine dikkat çeken Kelşat, Yemen'i Körfez ve Doğu Asya ülkeleriyle birbirine bağlayan Mehra'nın Yemen'in doğu kapısı olduğunu ve stratejik öneme sahip bu bölgenin üzerinden bazı isteklerin ve hesapların yoğunlaştığını söyledi.

Suudi Arabistan’ın bölge üzerindeki bu hırsları hissetmelerinin yanı sıra Suudi Arabistan güçlerinin Uluslararası El-Gayda Havalimanı'nı ele geçirmesi, askeri kışlaların inşası, milislerin rastgele askere alınması ve kabilelerin kontrol altına alınmasından sonra tehlikeyi hissettiklerini ve Mayıs 2018'de eylem komitesini kurduklarını ifade eden Kelşat, "Suudi güçlerinin Gayda Havalimanı'ndan ayrılması, milis oluşturulmaması, yerel yönetimin işlerine karışılmaması, devlet kurumlarının işleyişinin baltalanmaması, güvenlik ve askeri kurumların korunması ve bu kurumların rehabilite edilmesinin yer aldığı hedeflerimizi duyurduk."

Kelşat, "Suudi Arabistan'ın Umman Denizi'ne, Hürmüz ve Bab el-Mendeb boğazlarının darlığından kurtaracak bir petrol boru hattı uzatmak istediği görünüyor. Ancak bizim mücadelemiz sayesinde başaramadı." değerlendirmesinde bulundu.

Suudi Arabistan'ın Mehra'da askeri kamplar kurduğunu ve Mahra'daki bazı muhalif vatandaşları öldürdüğünü belirten Kelşat, askeri kampların her geçen gün genişlediğini, Gayda Havalimanı'nın askeri kışla haline geldiğini aktardı.

Komite Başkanı, "Suudi Arabistan'ın Mehra'daki askeri varlığını, denildiği gibi meşruiyet için bir destek değil, bir işgal olarak görüyoruz. Suudi Arabistan'ın askeri varlığı Yemen meşruiyetinden geriye kalanları yok ediyor." ifadesini kullandı.