Suudi Arabistan ve BAE Yemen egemenliğini ihlal ediyor

1 Ekim 2020

Suudi Arabistan ve BAE Yemen egemenliğini ihlal ediyor

Yemen’de meşru hükümete destek verme iddiası ile oluşturulan koalisyonda yer alan Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) uygulamaları hedefleri ile çeliştiği ve ülkenin egemenliğini ihlal ettiği vurgulandı.

İran destekli Husilerin darbesine karşı meşru hükümete destek vermek amacıyla Yemen’e müdahale eden Suudi Arabistan ve BAE’nin ülkede nüfuz ve çıkar paylaşımı, silahlı milisler oluşturma ve bunlara silah sağlanması Aden ve Sokotra Adası’ndaki isyanların desteklenmesi gibi birçok uygulama ülkenin egemenliğini ihlal ettiği kaydedildi.

İnsan Hakları ve Özgürlükleri Örgütü (SAM), Riyad ve Abu Dabi yönetimlerinin) Yemen topraklarındaki uygulamalarının, Husilerin Eylül 2014'te gerçekleştirdiği darbenin ardından meşru hükümete yardım etme amaçlı askeri müdahalenin hedefleriyle çeliştiğini duyurdu.

Yapılan açıklamada ŞKoalisyonun yaklaşımının "nüfuz ve çıkar paylaşımı, silahlı milisler oluşturulması ve bunlara silah sağlanması, BAE'nin milisleri idari, mâli ve askeri olarak doğrudan denetlemesi" üzerine dayandığı kaydedilen açıklamada, "Aden (güney) ve Sokotra Adası'ndaki (doğu) isyanı desteklemek, bu bölgelerden hükümet yetkililerini çıkarmak ve Yemen devletinin gözetimi dışında silahlı kuvvetler oluşturmak" gibi adımların Yemen'in egemenliğini ihlal eden uygulamalardan birkaçı olduğu kaydedildi.

Havaalanları ve limanlar gibi merkezleri kontrol etmenin ve ülkeye yabancı unsurlar getirmenin de Yemen'in egemenliğinin ihlali olduğu vurgulanan açıklamada, "Suudi Arabistan ve BAE, yaklaşık 133 hastaneyi, 80 köprüyü ve 4 binden fazla istasyonu yıkarak Yemen'in altyapısını ciddi şekilde tahrip etti ve bölge sakinlerinin göç etmelerine neden oldu. Bunlar, uluslararası hukukun ciddi anlamda ihlalidir." denildi.