BM Yemenli taraflar arasında varılan takas anlaşmasından memnun

28 Eylül 2020

BM Yemenli taraflar arasında varılan takas anlaşmasından memnun

Birleşmiş Milletler (BM) Yemenli taraflar arasında İsviçre’nin Montrö kentinde gerçekleştirilen görüşmelerde tutuklu takası konusunda anlaşmaya varılmasından memnuniyet duyduğunu duyurdu.

Yemen krizinde önemli gündem maddelerinden biri olan esir takası konusunda taraflar arasında İsviçre’de yapılan görüşmelerde anlaşmaya varılması BM tarafından olumlu karşılandı.

Söz konusu anlaşma ile ilgi açıklama yapan Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, "Bugün, sevdiklerine çok yakında tekrar kavuşabilecek 1000'den fazla aile için önemli bir gün.” dedi.

Yemen Esir Takası Denetleme Komitesinin dördüncü toplantısının ardından, Özel Temsilci Griffiths'in Ofisi ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi (ICRC) ortak açıklama yaparak anlaşmadan duydukları memnuniyeti belirtti.

Anlaşma ile ilgili bilgi verilen anlaşmada Yemen hükümeti ve Husilerin, 1081 esir ve tutuklunun derhal serbest bırakılması konusunda anlaşmaya vardığı kaydedildi.

Öte yandan tarafların, 2018'in Aralık ayında imzalanan Stockholm Anlaşması'na göre, "tüm tutuklu ve esirleri, kayıp kişileri, gözaltına alınanlar ve zorla kaybedilenleri ve ev hapsinde olanları" serbest bırakma konusunda taahhütlerini yeniledikleri vurgulandı.

Anlaşmayı memnuniyetle karşladığını ifade eden Griffiths, "Bugün, sevdiklerine çok yakında tekrar kavuşabilecek 1000'den fazla aile için önemli bir gün. Taraflara farklılıklarının ötesine geçip Yemenlilere fayda sağlayacak bir anlaşmaya vardıkları için teşekkür ederim." ifadesini kullandı.

ICRC Orta Doğu Direktörü Fabrizio Carboni ise imzalanan anlaşmanın ailelerinden koparılmış yüzlerce tutuklunun sevdiklerine kavuşması açısından "olumlu bir adım olduğunu" belirtti.