Yemenli taraflar 81 bin tutuklunun değişiminde anlaştı

28 Eylül 2020

Yemenli taraflar 81 bin tutuklunun değişiminde anlaştı

Yemen’de meşru hükümet ile İran destekli Husiler arasında Cenevre’de gerçekleştirilen görüşmelerde 81 bin tutuklu değişiminde anlaşmaya vardı.

Savaş ve çatışmaların devam ettiği Yemen’de en önemli konulardan biri olan tutuklu ve esir değişimi konusunda tarafların anlaşmaya vardığı bildirildi.

Söz konusu anlaşma ilgili açıklama yapan Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths,  savaşan tarafların bin 81 tutukluyu değiştirmeyi kabul ettiğini duyurdu.

BM Özel Temsilcisi Griffiths, Yemen hükümeti ile Husiler arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde süren görüşmelerde olumlu bir sonuç elde ettiğini kaydetti.

Tarafları ivedilikle eyleme geçmeye çağıran Griffiths, " Daha fazla tutuklunun serbest bırakılmasının önünü açmak için tarafları bir an önce mahkumları serbest bırakmaya ve bu ivmeyi kaybetmemek için hiçbir çabadan kaçınmaya davet ediyorum." dedi.

Anlaşma uyarınca Suudi Arabistan destekli Yemen hükümeti 681 savaşcıyı, İran destekli Husiler'in elindeki 15'i Suudi Arabistanlı, 4'ü Sudanlı 400 tutsağı karşılığında serbest bırakacak.