Fon eksikliği milyonlarca Yemenliyi vurdu

26 Eylül 2020

Fon eksikliği milyonlarca Yemenliyi vurdu

Birleşmiş Milletler (BM), dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı Yemen’de fon eksikliği sebebiyle 9 milyon kişinin etkilendiğini açıkladı.

BM savaşın 6’ıncı yılına girdiği Yemen’de finansman sıkıntısı sebebiyle ülkedeki insani krizin daha da derinleştiğini ve milyonlarca insanın zarar gördüğünü duyurdu.  

Beklenen uluslararası yardımın bir türlü sağlanamaması sebebiyle 15 insani projesini durduran BM, bu sebeple 9 milyon kişinin etkilendiğini açıkladı.

BM Yemen İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, BM'nin Yemen'de finansman yetersizliği nedeniyle sona erdirmek zorunda kaldığı insani yardım programlarından 9 milyon Yemenlinin zarar gördüğünü belirtti.

Yemen'de 6 yıldır devam eden savaşın ülkeyi açlık, hastalık ve şiddetli ekonomik krizin pençesine düşürdüğü kaydedilen açıklamada, insani yardım fonunun son on yılın en düşük seviyelerine ulaştığı ifade edildi.

BM Yemen İnsani İşler Koordinatörü Lise Grande, çarşamba günü yaptığı açıklamada, BM'nin Yemen'deki 45 yardım programından 15'ine son verilmesi durumunda kalındığını, finansal destek sağlanmazsa 30 programın daha aynı şekilde hizmet veremez duruma gelebileceğini aktarmıştı.