BM: Yemen’de işkence ve zorla kaçırmalar devam ediyor

25 Eylül 2020

BM: Yemen’de işkence ve zorla kaçırmalar devam ediyor

Birleşmiş Milletler, Yemen’deki tarafların uluslararası hukuku ihlal ederek, işkence, zorla alıkoyma, adil yargılamamanın sürdüğünü belirterek, bundan kadın ve çocukların da etkilendiğini açıkladı.

BM uzmanları önümüzdeki hafta İnsan Hakları Konseyi’ne sunacakları Yemen ile ilgili raporda tüyler ürperten detaylar bulunuyor. Ülkedeki tüm tarafların işlediği suçlar arasında zorla kaçırma, keyfi gözaltı, cinsel şiddet dahil her türlü işkence yapıldığı ve adil yargılamanın uygulanmadığı kaydedildi.

Karşılaştıkları ihlaller ile ilgili detayların verildiği raporda başkent Sana’da Husi güçleri tarafından kaçırılan 21 vakanın araştırıldığı belirtilerek bunların içinde 3 kadının 2018 yılından kayıp olduğu kaydedildi.

Ekip ayrıca Husilerin gözaltına aldığı kimi şahısların serbest bırakılması karşılığında para talep ettiği bildirildi.

Raporda en dikkat çekici unsurlardan biri ise cezaevlerindeki işkenceler oluşturuyor. Tutuklulara insanlık dışı işkencelerin uygulandığı belirtilen raporda cinsel işkencenin olduğu her türlü aşağılayıcı işkence yöntemlerinin uygulandığı kaydedildi.

Taiz’deki Al Salih hapishanesinde Husiler tarafından cinsel şiddet dahil tutuklulara işkence yapıldığı bildirildi.

Raporda, şiddet ve işkence görenlerin arasında ise kadın ve çocukların olduğu da vurgulandı.

BM uzmanları hükümetin de diğer gruplarda olduğu gibi insan hakları ihlalleri gerçekleştirdiğini kaydetti. Yemen ordusunun Marib Siyasi Güvenlik Hapishanesi’nde kimi tutuklulara her türlü işkencenin yapıldığını kaydetti.

BAE ve ona bağlı grupların kendilerine çocuk ve kadınların da olduğu çok sayıda kişiyi zorla alıkoydukları ve işkence yaptıklarının belgelendiği kaydedildi.