İsrail ile normalleşme kervanına Sudan da katılıyor

24 Eylül 2020

İsrail ile normalleşme kervanına Sudan da katılıyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn’in ardından Sudan’ın da İsrail ile normalleşme anlaşması imzalamak için görüşmeler gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

İsrail medyasında yer alan habere göre, Sudan ve İsrail taraflarının ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşması konusunda görüşmeler yapıldığı belirtildi. Öte yandan İsrail medyası Mısır, Ürdün, BAE ve Bahreyn'in ardından Sudan'ın da İsrail ile normalleşme anlaşması imzalamaya hazırlandığını duyurmuştu.

 Sudan Egemenlik Konseyi, Birleşik Arap Emirlikleri'nde ABD’li yetkililerle 3 gün süren toplantılarda İsrail-Arap barışı dahil birçok konunun görüşüldüğünü, neticelerin geçici Sudan hükümetinin kurumlarıyla paylaşılacağını açıkladı.

Sudan Egemenlik Konseyi, Orgeneral Abdulfettah el-Burhan'ın başkanlık ettiği üst düzey Sudan heyeti Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) ABD’li yetkililerle İsrail-Arap barışı dahil birçok konuyu görüştü.

Açıklamada, 3 gün süren görüşmelerde, Sudan’ın teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılması, ülkenin batısında Darfur bölgesindeki barış süreci, Arap-İsrail barışının geleceği, Filistin halkının iki devletli çözüme göre devlet kurma hakkı ve Sudan’ın bu barışın sağlanmasındaki rolünün ele alındığı belirtildi.