Erdoğan: Türkiye diyalogdan yana olduğunu ortaya koydu

24 Eylül 2020

Erdoğan: Türkiye diyalogdan yana olduğunu ortaya koydu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşmesinde Doğu Akdeniz’deki gerginliğin düşürülmesinde diyalogdan olduğunu gösterdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile telefonla görüştü.

Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ile Türkiye - NATO ilişkilerinin değerlendirildiği görüşmede Erdoğan, Türkiye'nin Doğu Akdeniz meselesinde gerginliğin düşürülmesinden ve diyalogdan yana olduğunu sadece söylemleriyle değil eylemleriyle de açık ve net biçimde ortaya koyduğunu söyledi.

Görüşme ile ilgili İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre Yunanistan'ın gerginliği tırmandırmasına ve tahriklere rağmen Türkiye'nin sağduyulu ve soğukkanlı tavrından taviz vermediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelinen noktada ilan edilen istikşafi görüşmelerin gidişatının Yunanistan'ın ortamı yumuşatmak için atacağı samimi adımlara bağlı olacağını kaydetti.

Erdoğan ayrıca NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in Doğu Akdeniz meselesinde ortaya koyduğu yapıcı çabaları takdirle karşıladığını ifade ederek,  Türkiye'nin Doğu Akdeniz konusunda NATO'daki ayrıştırma sürecine ilk andan itibaren destek verdiğini ve bir uzlaşıya varılmasını samimiyetle arzu ettiğini belirtti.

NATO'daki ayrıştırma çalışmasında, Türkiye olarak mutabakata son derece yakın olunduğunu düşündüklerini belirten Erdoğan, NATO dayanışmasının ve bu bağlamda Türkiye ile dayanışmanın bölgesel sorunların çözümü noktasındaki önemini vurguladı.