Yemen’de 3.5 milyon çocuk eğitimden mahrum kadı

24 Eylül 2020

Yemen’de 3.5 milyon çocuk eğitimden mahrum kadı

Yemen’de savaşın vurduğu eğitim sisteminde özellikle okulların yıkılması sebebiyle en az 3.5 milyon çocuk eğitimden mahrum kaldı. Korona salgını sebebiyle bu sayının çok fazla artacağı belirtiliyor.

Dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı Yemen’de sağlık başta olmak üzere eğitim ve alt yapı gibi ülkenin hemen her alandaki sistemleri çöktü. Savaş ve çatışmalar sebebiyle ülkede faaliyet gösteren okulların yarısından fazlası ya tahrip oldu veyahut çeşitli nedenlerden dolayı kapatılmak durumunda kaldı.

Rus haber ajansı Sputnik ülkedeki eğitim sistemine ilişkin yayınladığı haberde Yemenli çocukların sonsuza dek eğitimsiz kalabileceği belirtildi.

Husilere bağlı Sanaa hükümetinde sözde Eğitim Bakan Yardımcısı İsmail Zeidan, ülkedeki eğitimin öncelikle savaştan muzdarip olduğunu belirtti.

Ülkedeki eğitim sisteminin adete çöktüğünü ifade eden Zeidan, “Çocuklar yetişkinlerin silah oyunlarının masum kurbanı oluyor. Bunun da ötesinde, birçok okulda öğretmenler altı yıldır maaş almadan çocuklarla ücretsiz çalışıyor, bu gerçek bir kahramanlık örneği”şeklinde konuştu.

Devletin okullara bütçe ayıramadığın ifade eden Zeydan, “Birçok okul olağan düzende çalışmasını sürdürecek durumda değil. Abluka nedeniyle devlet eğitim sistemine para ayıramadığı gibi, bu okulları da hiçbir şekilde destekleyemiyor, bu nedenle tüm sorunlar uzayıp devam ediyor.” ifadelerini kullanıyor.

Özellikle korona virüs salgını sonrası eğitimden mahrum kalan öğrenci sayısının daha da artacağını ifade een Zeidan, “Bombardıman sonucu okulların yıkılması nedeniyle yaklaşık 3.5 milyon okulu bırakmak zorunda kaldı. Koronavirüs salgınının bu rakamda ciddi bir artışa neden olma riskini taşıyor. Yani bu çocuklar ebediyen eğitimsiz kalabilir, böylece eğitim sistemini önümüzdeki onlarca yıl boyunca baltalıyor olacağız.”şeklinde konuştu.

Yemen Enformasyon Bakanlığı Müsteşarı Qassem Saleh ise eğitim sisteminde gerekli önlemlerin ivedilikle alınması gerektiğine dikkat çekti. Saleh, “Ülkemizin şu ya da bu bölgelerinde çocuklar, çatışmaların başlangıcından bu yana okula gitme imkanından mahrum kaldı. Ancak bu yıl durum gerçekten daha da karmaşık hale geldi: Koronavirüs salgını, hem okullardan, hem de öğrenci ve öğretmenlerden gerekli önlemlerin alınmasını gerektiriyor” dedi.

Yemen Öğretmenler Birliği Başkanı Wedah Said Muhammad, yıkılmayan okullardaki sınıfların inanılmaz derecede kalabalık olduğunu belirterek, “Savaş yıllarında öğretmenlerin sayısında sert düşüş meydana geldi. Yeni uzmanlar alacak yerimiz de elbette yok. Dolayısıyla sınıfları tıklım tıklım doldurmakla kalmayıp, normalden birkaç kez daha büyük hale getirmek gerekiyor. Birçok eğitim kurumu binası yıkıldı ve çocuklar fiilen açık havada çalışmak zorunda kaldı. Yeterli ders kitabı, kırtasiye malzemeleri yok.” diye konuştu.

Muhammad, Yemen’de 2011’den bu yana bu tür ürünlerin üretilmediğini de sözlerine ekledi.

Yemen’in Ed Dali vilayetinde Eğitim Genel Müdür Yardımcısı Abdel Qawy al-Maligy, il genelinde 480 okulun bulunduğunu, öğrenci sayısının ise 200 bin olduğunu aktardı.

Al Maligy, “Henüz öğretmenleri saymadık bile, ancak eğitim yılının ortasına kadar çoğu ne yazık ki gitmiş olacak. Koronavirüs salgını şu anda zaten gerilmiş olan eğitim durumu iyice uçuruma doğru itiyor.” Değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Sputnik