NATO: Türkiye ile Yunanistan görüşmelerinde ilerleme var

23 Eylül 2020

NATO: Türkiye ile Yunanistan görüşmelerinde ilerleme var

NATO Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’deki gerilim ile ilgili sürdürülen görüşmelerde iyi bir ilerleme kaydedildiğini duyurdu.

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’deki gerilimi gidermeye yönelik NATO’nun gözetiminde gerçekleştirilen askeri ve teknik görüşmeler sürüyor.

Görüşmeler ile ilgili açıklama yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz konusunda yapılan teknik görüşmelerde "iyi bir ilerleme" kaydedildiğini söyledi.

Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan'ın, Doğu Akdeniz'de ayrıştırma usulleri oluşturulması, havada ve denizde istenmeyen olayların ve kazaların önlenmesi için bugüne kadar birkaç toplantı yaptığını hatırlattı.

Stoltenberg, "Bu toplantılar devam ediyor. İyi bir ilerleme kaydedildi." diye konuştu.

İki taraf arasındaki toplantıların askeri teknik görüşmeler olduğunu vurgulayan Stoltenberg, bunların Almanya'nın anlaşmazlıkların çözümü konusunda yürüttüğü diplomatik çabalara tamamlayıcı nitelikte olduğunu ifade etti.

Stoltenberg, Almanya'nın çabalarının dün Türkiye ile Yunanistan'ın istikşafi görüşmeleri yeniden başlatma konusunda anlaşmasını sağladığını belirterek, bundan memnuniyet duyduğunu, Türk ve Yunanlı liderlerle yakın temas içinde olmayı sürdüreceğini söyledi.