ABD Husiler’e ateşkes çağrısında bulundu

23 Eylül 2020

ABD Husiler’e ateşkes çağrısında bulundu

ABD yönetimi, Yemen’de İran destekli Husilere insani yardım geçişlerine izin vermesi ve ateş çağrısında bulundu.

Yemen’de meşru hükümete bağlı ordu ile Husiler arasındaki çatışmalar şiddetlenirken, Washington yönetimi Husiler’e saldırılarını durdurmasını istedi.  Açıklamada ayrıca Husilerden BM öncülüğündeki insani yardım geçişlerine izin vermesi konusunda çağrıda bulunuldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Savaşın altıncı yılına girdiği Yemen’ deki gelişmelere ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.

Sözcü Ortagus, yaptığı açıklamasında ABD olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri Kuveyt, İsveç ve Almanya ile görüşme gerçekleştirdiklerini ve Yemen'deki iç savaş ile yaşanan insani krizi ele aldıklarını söyledi.

Uluslararası toplumdan Yemen'de artan insani krizi hafifletmek adına kendilerine düşen finansal bağışı yapmalarını istediklerini ifade eden Ortagus, "Ayrıca Husilerin insani yardım çabalarını engellemekten vazgeçmesini ve Sana’a havaalanının BM ve insani uçuşlara açılmasını talep ettik" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ortagus, 'İran'ın BM ambargosunu delerek Husilere silah yardımında bulunmasından' son derece rahatsızlık duyduklarını dile getirerek, Husilerin Suudi Arabistan'a düzenlediği saldırılara son vermesi gerektiğini sözlerine ekledi.