ABD: Sevilla haritasının hukuki önemi yok

22 Eylül 2020

ABD: Sevilla haritasının hukuki önemi yok

ABD yönetimi Yunanistan’ın Türkiye’yi Akdeniz’de hapsederek izole etmek amacıyla sunduğu Sevilla haritasının herhangi bir hukuki önemi bulunmadığını açıkladı.

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de gerilim devam ederken, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği’nden önemli bir açıklama geldi. Büyükelçiliğin sosyal medya hesabı Twitter’den yapılan açıklamada 'ABD (Yunanistan'ın sözde kara sularına ilişkin) Sevilla haritasının hukuki bir öneme sahip olduğunu düşünmemektedir' açıklamasında bulundu.

ABD'nin "prensip gereği" diğer devletlerin deniz yetki alanlarıyla ilgili ihtilaflarda herhangi bir pozisyon almadığı kaydedilen açıklamada, "Sevilla Haritası'nın 'hukuki statüsü' hususunda, Amerika Birleşik Devletleri, Sevilla Haritası'nın hukuki bir öneme sahip olduğunu düşünmemektedir. Avrupa Birliği'nin de Sevilla Haritası'nı hukuki bağlayıcılığı olan bir belge olarak değerlendirmediğini görmekteyiz." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, ayrıca deniz yetki alanlarının uluslararası hukuka dayalı olarak, ilgili devletler arasında varılan mutabakatla karara bağlandığı kaydedilerek, "Amerika Birleşik Devletleri, iyi niyetli diyalog ve müzakere anlayışını şiddetle desteklemekte ve Türkiye ve Yunanistan'ı, istikşafi görüşmeleri en kısa süre içinde yeniden başlatmaya teşvik etmektedir." denildi.

Öte yandan Sevilla haritası, Rum-Yunan ikilisinin Türkiye'yi Akdeniz kıyılarına hapsederek izole etme hayallerinin temel araçlarından biri olarak kullanılıyor.