Yemen hükümeti İran’a yaptırımlardan memnun

22 Eylül 2020

Yemen hükümeti İran’a yaptırımlardan memnun

Yemen hükümeti ABD yönetiminin İran’a yönelik yaptırımların yeniden yürürlüğe girmesinden dolayı memnun olduğunu açıkladı.

Yemen resmi haber ajansı SABA’da yer alan habere göre, Enformasyon Bakanı Muhammed El İryani, ABD’nin İran’a yönelik yaptırım kararlarının tekrar yürürlüğe geçmesinden memnuniyet duyduklarını söyledi.

İryani, İran rejiminin 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmayı,  düşmanca politikalarını genişletmek, bölge ülkelerinin güvenlik ve istikrarını bozmak, başında Husiler ve Hizbullah’ın olduğu mezhepçi terör grupları oluşturmak ve silahlandırmak ayrıca uluslararası ticaret yollarını ve tehdit için kullandığını söyledi.

ABD yönetiminin İran’a yönelik yaptırımlarını desteklediklerini ifade eden İryani,  Husiler’in Yemen halkını öldürmek için kullandığı  silahlarla ilgili olarak İran’a yönelik silah yaptırımlarının sıkılaştırılması çağrısında bulundu.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Tahran’ın nükleer anlaşmaya uymadığını iddia ederek, İran’a yönelik yaptırımların tekrar yürürlüğe girdiğini duyurmuştu.