Yemen'de şimdi de çocuk felci salgını baş gösterdi

19 Eylül 2020

Yemen'de  şimdi de çocuk felci salgını baş gösterdi

Yemen Sağlık Bakanlığı ülkede çocuk felci hastalığının yeniden baş göstermeye başladığını belirterek, uluslararası kamuoyuna acil yardım çağrısında bulundu.

Yemen’de açlık ve korona salgının ardından çocuk felci salgının da ortaya çıktığı belirtilerek ülkede binlerce çocuğun tehdit altında olduğu belirtiliyor.

Yemen Sağlık Bakanlığı çocuk felci salgının tekrar ortaya çıktığını belirterek, önlem alınması için uluslararası yardım çağrısında bulundu.

Yemen Sağlık Bakanlığı Vekili Abdulrakib El Haydari, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı açıklamada 14 yıl aradan sonra çocuk felci salgının ülkede baş göstermeye başladığını duyurdu.

Çocuk felcinin Sada ve Hace kentlerinde yeniden ortaya çıktığını ifade eden El Haydari, çocuk felci aşısının bu kentlere ulaşmasının da engellendiği belirtildi.

Hastalığın Husi milislerini sorumlu tutan Haydari, uluslararası toplumu bu tehlikeye karşı koymak için uluslararası toplumun sorumluluk üstlenme çağrısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) çocuklarda sinir sistemini istila eden ve saatler içinde felce neden olan bulaşıcı bir hastalık olarak tanımlanıyor.