Yemen’in başkenti Sana ve Aden kentlerinde yüzlerce kişi kaçırıldı

16 Eylül 2020

Yemen’in başkenti Sana ve Aden kentlerinde yüzlerce kişi kaçırıldı


Yemen’de İran destekli Husiler’in kontrolündeki başkent Sana ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin  (BAE) desteklediği ayrılıkçıların kontrolündeki geçici başkent Aden’de kaçırılan ve zorla kaybedilenlerin sayısının iki bine yaklaştığı bildirildi.

BAE destekli Güney Geçiş Konseyi’nin ve İran destekli Husiler’in ülkede kendilerine muhalif gördükleri aktivist, din adamı, siyasetçi, gazeteci ve sivillerinde aralarda olduğu yüzlerce kişiye kaçırmaya ve ortadan kaldırmaya yönelik eylemlerini sürdürüyor.

Yemen'in Husilerin elindeki başkenti Sana ile geçici başkenti Aden'de kaçırılan ve zorla kaybedilen kişi sayısının 1896 olduğu açıklandı.

Yemen'deki "İnsan Güvenliği Varlığı" isimli sivil toplum kuruluşu, Kaçırılan Yemenlilerin Anneleri Birliği ile düzenlediği ortak toplantıda yüzlerce kişinin zorla kaçırıldığını ve cezaevlerinde insanlık dışı şartlarda tutulduğunu duyurdu.

Yapılan açıklamada Husilerin kontrolünde olan başkent Sana'da zorla kaybedilenlerin sayısının 186, kaçırılanların sayısının ise 1573 olduğu belirtildi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) tarafından desteklenen Hizam Emni güçleri tarafından Aden'de kaçırılan ve zorla kaybedilenlerin sayısının 113 olduğunu, Yemen hükümeti tarafından gözaltına alınanların ise 24 olduğunu ifade etti.

Öte yandan Yemen'de yerel sivil toplum kuruluşları, Hizam Emni güçlerinin, kuzey bölgelerindeki şehirlerden gelen ve geçici başkent Aden'e girmek isteyenleri keyfi alıkoyduğu ya da engellediğini ifade ediyor.

Yemen'de yakınları kaçırılan veya zorla kaybedilen aileler, birlikte hareket etmek ve yakınlarının serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla Nisan 2016'da "Kaçırılanların Anneleri Birliği"ni kurmuştu.