ABD İncirlik’teki 50 nükleer savaş başlığını Yunanistan’a mı taşıyacak?

15 Eylül 2020

ABD İncirlik’teki 50 nükleer savaş başlığını Yunanistan’a mı taşıyacak?

Doğu Akdeniz’deki gerilim tırmanırken Yunan basını ABD’nin İncirlik Üssü’nde bulunan 50 nükleer başlıklı bombanın Yunanistan’a taşınyabileceği iddiasında bulundu.

 Yunanistan’da yayın yapan Greek City Times haber sitesi ABD'nin Türkiye'nin Adana'daki İncirlik Hava Üssü'nde depoladığı 50 nükleer savaş başlığını Yunanistan'a taşımaya hazırlandığı iddiaları gündemine taşıdı.

Avrupa Senatosu Dış İlişkiler alt komitesine başkanlık eden Wisconsin Senatörü Ron Johnson, Washington Examiner'a yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  dış politikasını "rahatsız edici" olarak nitelendirerek, bu tutumun İncirlik Hava Kuvvetleri üssünden çekilme hazırlıklarını yoğunlaştırmaya teşvik ettiğini savundu.

Ron Johnson, "İncirlik'e ne olacağını bilmiyoruz. En iyisini umuyoruz, ancak en kötüsünü de planlamalıyız" ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki varlıklarını ve işbirliğini sürdürmek istediklerini ifade eden.ABD'li Senatör Johnson, " Bu stratejik değişimi yapmak istediğimizi sanmıyorum ama sanırım durumun gerçekliğine savunmacı bir duruşla bakmalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

İncirlik’teki 50 nükleer savaş bombası ile ilgili durumu anlatan  Johnson, "Erdoğan, geçmişte Amerikalıları İncirlik'ten atabileceğini; 50 kadar nükleer savaş başlığının bölgede yeni bir eve ihtiyaç duyabilir. İncirlik'ten olası bir çıkış yapmayı düşünürken, hali hazırda Yunanistan'a alternatif olarak bakıyoruz." ifadelerini kullandı.

Senatör Johnson'ın röportaj verdiği Washington Examiner'ın haberinde "ABD Donanması, Yunanistan'ın Girit adasındaki Souda Körfezi'nde bir üs tutuyor ve Washington ile Ankara arasındaki gerilimle birlikte üssün önemi artıyor." ifadelerine yer verildi.