Yemen Cumhurbaşkanı BM Özel Temsilcisi ile görüşmeyi reddetti

15 Eylül 2020

Yemen Cumhurbaşkanı BM Özel Temsilcisi ile görüşmeyi reddetti

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, İran destekli Husiler’in gerilimi tırmandırmasına sessiz kalmakla suçladığı Birleşmiş Milletler’yi (BM) protesto için BM Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ile görüşmeyi reddettiği bildirildi.

Yemen’de ordu ile Husiler arasında El Cevf ve Marib kentlerinde yoğun çatışmalar devam ederken, hükümet gerilimi tırmandırmakla suçladığı Husiler’e karşı BM’nin sessiz kalmasına tepki gösteriyor.

Hükümet kaynakları Cumhurbaşkanı Hadi ve yardımcısının BM’nin Husilere karşı sessizliğine tepki olarak BM Yemen Özel Temsilcisi Griffths ile görüşmeyi reddettiğini bildirdi.

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi’nin Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Griffiths ile görüşmeyi reddederek, Husiler’in Marib’teki gerilimi artırmasına BM’nin sessiz kalmasına tepki gösterdiği kaydedildi.

Husiler’in Stockholm Anlaşması’nı ihlal etmesi, Marib’te çatışmaların yoğunlaşması ve balistik füze saldırılarına karşı BM’nin sesiz kaldığını ifade eden hükümet üyeleri BM Özel Temsilcisi ile görüşmeyecekleri belirtildi.