Yemen’deki taraflar yardımları sistematik olarak engelliyor

15 Eylül 2020

Yemen’deki taraflar yardımları sistematik olarak engelliyor

Dünyanın en derin insani krizinin yaşandığı Yemen’de çatışan tüm tarafların insani yardımları sistematik olarak engellediği belirtildi.

Savaş ve çatışmaların 5 yıldan fazla süredir devam ettiği Yemen bir yandan açlık ve yoksulluk diğer yandan ise salgın hastalıklarla boğuşuyor.

Ülke nüfusunun yüzde 80’inden fazlasının insani yardımlara muhtaç bir şekilde yaşadığı ülkede halk sistematik olarak açlığa mahkum ediliyor.

Yemen’de tüm tarafların sistematik olarak insani yardımları engellediği bildirildi. İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Yemen'e insani yardımların hem Husiler, hem hükümet güçleri hem de Yemen'in güneyindeki Birleşik Arap Emirlikleri destekli ayrılıkçılar tarafından 'sistematik' müdahalelerle engellendiğini duyurdu.

HRW, yayımladığı son raporunda, kıtlığa sürüklenen ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla boğuşan Yemen'de savaşın taraflarının insani yardımları kısıtladığına dikkati çekti.

İnsani yardımlara hem Husiler, hem hükümet güçleri hem de Yemen'in güneyindeki Birleşik Arap Emirlikleri destekli ayrılıkçılar tarafından 'sistematik' müdahalelerde de bulunulduğu ifade edilen raporda, dünyanın en kötü insani krizlerden birinin yaşandığı ülkede milyonlarca Yemenlinin bu yardımlara muhtaç olduğu ifade edildi.

Yemen'de savaşan taraflara insani yardımların engellenmesine son vermeleri çağrısı yapan HRW, Birleşmiş Milletlere de yardımların engellenmesine ilişkin bağımsız bir soruşturma başlatması çağrısı yaptı.