Yemen’deki çatışmalar binlerce aileyi yerinden etti

12 Eylül 2020

Yemen’deki çatışmalar binlerce aileyi yerinden etti

Yemen'in kuzeyinde ordu birlikleri ile İran destekli Husiler arasındaki çatışmalar binlerce aileyi yerinden ettiği belirtildi.

Yemen hükümeti ülkenin kuzeyindeki Marib ve El Cevf kentlerindeki çatışmalar sebebiyle yaklaşık 3 bin ailenin yerlerinden edildiğini açıkladı.

 Yerinden Edilmişler Kampları İdaresi İcra Birimi çatışmalar sebebiyle yerinden edilmiş halk ile ilgili bir rapor yayınladı. Söz konusu raporda Marib, Cevf ve Beyda illerindeki çatışmalar sebebiyle 2 bin 945 ailenin göç etmek zorunda kaldığı ve söz konusu kişilerin yine Marib ilindeki çeşitli bölgelere dağıtıldığı belirtildi.

Savaş ve çatışmaların halkı sadece yerinden etmediği aynı zamanda sağlık, gıda gibi en temel ihtiyaçların giderilmesini zorlaştırdığının dikkat çekildiği raporda yapılan yardım çalışmalarının da zorlaştığına dikkat çekildi.

Marib'deki insani yardım çalışmalarının yerinden edilen kişilerin yoğun göçü sebebiyle her geçen gün zorlaştığına dikkat çekilen raporda, uluslararası insani yardım kuruluşlarına bu kişilerin ihtiyaçları için çabalarını artırma çağrısı yapıldı.

Raporda söz konusu ailelerin hangi zaman aralığında yerlerinden ayrıldıklarına dair bilgi verilmedi.