Cumhurbaşkanlığı kararı ile Yemenli akademisyene Türk vatandaşlığı

7 Eylül 2020

Cumhurbaşkanlığı kararı ile Yemenli akademisyene Türk vatandaşlığı

Yemenli akademisyen ve araştırmacı Yardımcı Doçent Doktor Essam Hanashalshahaby’e Cumhurbaşkanlığı kararı ile istisnai Türk vatandaşlığı verildi.

 Türkiye Cumhuriyeti'nin seçkin akademisyenlere ve yenilikçilere gösterdiği "ilgi" kapsamında yabancı ilim ve fikir insanlarına yönelik vatandaşlık hakkı tanıyor.  Bu haktan son Yemenli araştırmacı Yardımcı Doçent Doktor Hanashalshahaby, yaptığı bilimsel çalışmalar sebebiyle  yararlandı.

Yemen’de Sana'a Üniversitesi'nde Organik Kimya bölümü öğretim üyesi olan Dr.Hanashalshahaby, İstanbul Medipol Üniversitesi İlaç Keşif ve Geliştirme Araştırma Merkezi'nde çalışmalarını sürdürüyor.

Türk üniversitelerinde ve araştırma merkezlerinde bilimsel araştırmalara hizmet etmek için yaptığı çabaların ve bilimsel katkıları için Türk vatandaşlığı alan Yemenli akademisyen Hanashalshahaby,  parkinson hastalığının tedavisi için ilaç molekülleri bulmaya dayanan araştırma projesine katıldı.  Son zamanlarda "Corona virüsü SARS-CoV-2 salgınının ortaya çıkmasıyla ve yaygınlaşmasıyla birlikte Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma kurumu (TÜBİTAK), koronavirüs (COVID-19) hastalarının tedavisine etkin bir şekilde katkıda bulunmak için aşı ve ilaç geliştirmeyi ve üretmeyi amaçlayan ulusal bir proje kapsamında araştırma ekipleri oluşturdu.

istanbul Medipol Üniversitesinde Öğretim üyesi olan Doçent Dr. Mustafa Güzel liderliğindeki araştırma ekibinin yaptığı çalışmalar, Türk hükümeti tarafından Corona salgınıyla mücadelede "büyük" ilgi gördü. Dr. Hanashalshahaby Atabay İlaç Fabrikası ile işbirliği içinde, uluslararası alanda "bir anti-Covid 19 olarak en etkili ilaçlardan biri" olarak sınıflandırılan Favicovir ilacı adı altında Favipiravir ilacının yerel bir versiyonunun üretilmesine bizatihi çalışmalarda bulundu.